Kas Sina tead, miks Araabias joovad inimesed palava ilmaga teed, mitte “karastavalt“ külma jääjooki? Võib kõlada küll uskumatult, kuid tegelikult on selle taga mitmeid põhjuseid, mille nüüd ka Sinuni toome! Võib juhtuda, et peale selle postituse lugemist leiad ka ennast soojal suvepäeval jääjoogi asemel hoopis teetassi käes hoidmas!
Kuum tee kui keha jahutaja
Nii mõneski teadusartiklis on kirjutatud lähemalt selle kohta, millised on mõjud meie organismile, kui joome soojal päeval kuuma jooki. Kui me tarbime jooke, mis on soojad, nt. tee, reageerib meie keha sellele higistamise kaudu. See on justkui keha enda naturaalne jahutusmehhanism sisetemperatuuri reguleerimiseks. Seejuures, kui higi meie nahal aurustub, aitab see eemaldada liigset soojust ja jahutada keha.
See võib tunduda kummaline, kuid tegelikult käivitab jää kehas hoopis kuumenemise efekti. Näiteks suvel külma vett juues peab meie keha temperatuuride erinevust kompenseerima suurema soojenemisega, mis toob kaasa veelgi suurema ülekuumenemise ning võib hullemaks muuta kuumusest tulenevad peavalu või -ringluse.
Tee joomine võib aidata kaasa ka närvide stimuleerimisele, mõjutades närvilõpmeid suus ja kurgus, mis võib aktiveerida keha jahutusmehhanisme. See võib põhjustada omakorda nt. higistamist, aidates kehal end jahutada. Sooja tee joomine võimaldab kehal lõõgastuda, rahuneda ja jahtuda normaalse homöostaatilise temperatuurini (tasakaaluni), ilma et oleks vaja temperatuuri erinevust kompenseerida.
Kuigi esmapilgul, ning meie kultuuriruumis, võivad tunduda asjad vastupidised, siis kuuma tee joomine võib tegelikult aidata kehal efektiivselt end jahutada.
Parem seedimine
Kuuma, niiske suveilmaga võib meie keha koguda liiga palju sisemist “soojust” ja “niisket” energiat, mis võib muutuda patogeenseks ja põhjustada haigusi. Seedeelundid on selle suhtes eriti haavatavad. Jäise toidu ja jookide tarbimine nõrgendab meie seedefunktsiooni ja aeglustab verevoolu seedesüsteemi.
Suveperioodil kipume tavaliselt sööma palju head ja paremat ning toidulaud ei pruugi olla niivõrd tasakaalustatud, mis omakorda võib mõjutada ka meie seedimist. Toimub palju grillimist, jäätise söömist ning üritusi, kus lubame endil nautida erinevaid häid toite, mida meie keha ehk ei suuda niivõrd hästi töödelda. Sooja tee rüüpamine aga söögi ajal ja pärast seda aitab seedeelundeid rahulolevana hoida. See on eelkõige tingitud sellest, et vedeliku kuumus stimuleerib justnimelt neid seedeensüüme, mis aitavad meie organismil toidu lagundamise ja toitainete omastamise juures kaasa.
Kui on välja toodud, et kasulik on juua sooja vedelikku, siis miks ei võiks selleks olla üks maitsev tee? Seejuures on hea märkida, et teed omavad ühendeid, mis võivad potentsiaalselt justkui suhelda soolestiku mikrobioomiga.
Samuti aitavad mõned tees sisalduvad ühendid, eriti nt. rohelises tees olevad katehhiinid kõhukinnisuse leevendamisel. Need ühendid võivad omada kergeid lahtistavaid omadusi, aidates seega leevendada kõhukinnisust ja soodustada ka korrapärast soolefunktsiooni ja tööd. Lisaks on tees olevatel antioksüdanditel on põletikuvastane toime – need võivad olla abiks, et vähendada seedetrakti põletikku. Mõned inimesed on ka leidnud, et erinevaid maitsetaimeteed, nagu nt. piparmündi- või ingveritee, on abiks maoärrituse ja ebamugavustunde leevendamisel.
“Roheline tee mustsõstraga on olnud tõesti abiks minu kõhukinnisusega. See on pakkunud palju leevendust ning maitse on samuti suurepärane.“
Kaja, Põhjala Teetalu teesõber
“Roheline tee mustasõstraga on minu hommiku alustamiseks ülioluline, lisaks on see ka super kohviasendaja!”
Külli, Põhjala Teetalu teesõber
“Minu 87 aastane ema soovib hommikuti juua rohelist teed. Tellin teilt, sest pakute kvaliteetset rohelist teed, mida täiendate päris mustsõstraga. Kui küsisin emalt, et kuidas maitseb, sain vastuseks, et see on parim”
Riina, Põhjala Teetalu teesõber
Soojad teed soodustavad vereringet ja toitainete imendumist kehas. Külmade jookide tarbimine kiirendab seedetrakti tööd, mistõttu elundid ei suuda toitu korralikult omastada. Aja jooksul, mil keha ei saa piisavalt kasvuks ja taastumiseks vajalikke toitaineid, muutuvad elundid külmetuse ja sellega seotud haiguste suhtes haavatavamaks.
Tee kui UV-kiirguse kaitse
Suvi on ju täpselt see aeg, mil paljud meist veedavad rohkem aega õues, nautides nii päikesepaistet kui lihtsalt sooja ilma. Lisaks sellele on üks populaarne tegevus suvel päevitamine – kuid tuleb meeles pidada, et sellega kaasneb ka vajadus kaitsta oma nahka päikesekiirguse kahjulike mõjude eest. Kasutame küll päikesekaitsekreem, kuid kas Sina teadsid, et ka tee joomine võib aidata?
The Journal of Nutrition on andnud meile veidi aimu, kuidas tee joomine aitab ka suvel kaasa naha kaitsmisele. Erinevad teed, eelkõige roheline, on rikkad oma võimsate antioksüdantide poolest, nagu me ka varasemalt kirjutanud oleme. Need omavad ühendeid, mis on tuntud selle poolest, et nad suudavad neutraliseerida kahjulikke molekule, mis võiksid kahjustada meie rakke ja soodustada ka naha vananemist ning haigusi. Juues regulaarselt teed ka suvel, saame veidi aidata omaenda organismi ning pakkuda nahale lisatuge UV-kiirguse mõjude suhtes.
Lisaks on tõendeid, et roheline tee omab mitmeid bioloogilisi toimeid, mis leevendavad nii UVA kui ka UVB kiirguse kahjulikke mõjusid. Need toimed erinevad traditsiooniliste päiksekaitsekreemide omadest – seega on rohelise tee ühenditel potentsiaal, kui neid kasutada koos tavapäraste päikesekaitsekreemiga, veel tugevamalt nahka kiirguse eest kaitsta.
Päevitamine võib küll olla nauditav osa suvest, kuid on tähtis, et peaksime meeles kuidas oma nahka kaitsta ning mis asjad võivad olla abiks, lisaks kreemidele. Oluline on siinkohal meeles pidada, et tee joomine ei asenda vajadust hoida end siiski ka päikse käest varjus, kaitsuna ja jahutatuna. Oleme päikese käes turvaliselt ja hoolitseme oma naha eest!
Tee kui niisutaja
Niisutus on meie organismile vajalik, olenemata aastaaegadest, kuid suveperioodil peaksime seda eriti silmas pidama – eelkõige selleks, et meie keha ei kaotaks higistades liiga palju vedelikku. Kuigi ilmselge valik organismi niisutamiseks on vesi, võib ka tee olla hea ja maitsev alternatiiv, mis omakorda pakub meile palju tervisele kasulikke omadusi. Siiski ei tohiks tee täielikult asendada vett teie igapäevaelus.
Eriti hea organismile hüdratsiooni heaks võib olla just taimetee. Näiteks kummel on suurepärane valik enne magamaminekut ning pärastlõunane üleminek taimeteele võib samuti aidata unekvaliteedile kaasa, seejuures vähendada öist ärevust, mis võivad olla nt. kofeiini tarbimise järelmõjud. Oluline on jääda hüdreerituks – see aitab kaasa peaaegu igale keha funktsioonile ning on kasulik meie nahale, juusteiele, meeleolule ja tähelepanule.
Lisaks on tee lihtsalt hea alternatiiv, kui soovitakse juure midagi maitsestatut ja mitmekesisemat kui vesi.
Tee tarbimine võib olla oluline osa organismi hüdratsiooni tagamisel, pakkudes alternatiivi mingitel hetkedel veele, samal ajal andes ka maitseelamist ja erinevaid tervisekasusid. Siiski on oluline meeles pidada, et tee ei tohiks asendada vee joomist – kõik peaks olema tasakaalus.
Tee heaks trenniks ning taastumiseks
Suvi on aeg, mil sageli paljud leiavad aega, et teha trenni ning liikuda ka väljas rohkem. Olgu eelistuseks kas ujumine, rattasõit, jooksmine või hoopis jooga – vahet ei ole, sest oluline on alati toita ja niisutada oma keha korralikult. Ka siin mängib taaskord tee oma rolli.
Journal of Nutrition on välja toonud erinevaid aspektid ning kuigi see võib algselt tunduda uskumatuna, on teel ka positiivsed omadused, mis on seotud trenni tegemise ning taastumisega. Näiteks, roheline tee sisaldab endas aminohapet L-teaniin, millel on tuntud võime parandada vaimset fookust ja justkui valvsust. See võib aidata intensiivse treeningu ajal, mil keskendumine ja tähelepanu on eriti olulised. Samuti võib tee joomine enne trenni veidi suurendada lihaste tugevust ja vähendada vigastuste riski tänu tee antioksüdantsetele ja põletikuvastastele omadustele.
Kuuma ja külma joogi tarbimise kohta treeningu vältel on tehtud ka uuring. Osadel inimestel lasti treenides juua külma jooki, teistel kuuma, ning võrreldi treeningujärgselt nende kehatemperatuure. Selgus, et 50˚C soojusega jook, mis on tegelikult isegi leigem kui tavaliselt kohvikust saadav kuum jook, vähendas kehas soojuse ladustamist märksa enam kui külm jook.
Lisaks trennile eelnevale protsessile, võib tee olla heaks abimeheks ka taastumisel. Tees sisalduvad antioksüdandid võivad aidata vähendada treeningu ajal tekkinud lihasvigastusi, samas ka tee niisutavad omadused võivad olla abiks, et taastada treeningu ajal kaotatud vedelikke. Külma või jäise joogi tarbimine ei pruugigi seetõttu olla nii kasulik, kui esialgu tundub. Näiteks pärast treeningut võib see tervise hoopis ohtu panna, kuna võib organid šokki ajada ega aita seetõttu toimuda organismi tavapärasel jahutusprotsessil. Treeningu ajal aga suundub keha sisemine soojus kehapinnale, samal ajal kui keha sisetemperatuur tegelikult väheneb. Kui juua treeningu vältel külma jooki, kitsendab see veresooni ning raskendab seetõttu vereringet. Lisaks paneb külm jook või söök organismi kehasisest soojust hoopis säilitama. See teeb enesetunde veel palavamaks, mitte jahedamaks.
Meie imeilusatel suvekuudel on tõesti oluline nautida aktiivset eluviisi ja treenida õues. Tee võib olla kasulik täiendus suvisele treeningule, aidates tulemusi parandada ja hiljem, peale pingutust ka taastumist kiirendada!
Kuum tee hoiab kopsud tervena
Kopsuhaigused ei ole seotud ainult suitsetamise ja geneetikaga. Pikaajaline külmade jookide joomine võib tõesti keha nõrgendada, näiteks tekitada põsekoopapõletikku, allergiat, heinapalavikku või kulmineeruda astmaga.
Kehasse tungiv liigne külm võib põhjustada kõri veresoonte ahenemist ja nõrk kurk on haavatav bakterite ning viiruste sissetungile. Seetõttu loodetavasti söödeti teile lapsepõlves külmetushaiguse korral kuuma teed ja kanasuppi, mitte külma jooki. Soojem keha = tervemad kopsud!
See aitab kaalu langetada
Levib müüt, et jäävesi kiirendab ainevahetust. Tegelikult jää ja külm mitte ainult ei aeglusta ainevahetust, vaid külm keskkond aitab sõna otseses mõttes teie kehas rasval kergemini ladestuda. Samamoodi juhtub ka kui näiteks supp külmkappi panna, siis rasv läheb seal peal tükki.
Soojad vedelikud võivad aidata tagada rasvavarude kulutamise energiaks ning jäistest jookidest vabanemine võib paremini aidata toimida ka täiskõhusignaalil.
Jääkülma joogi või söögi asemel tasub palaval päeval valida hoopis soe toit, kirjutab Runtastic spordiblogi. Kui tarbid palavaga kuuma jooki, juhtub järgnev:
- Keha sisemine temperatuur tõuseb, kuna turgutad keha kuuma joogiga;
- Suus, kurgus ja seedetraktis peituvad sensorid saadavad ajule signaali, et keha tuleb rohkem jahutada;
- Suureneb higitootmine, et keha jõudsamalt maha jahutada.
Kuigi rohke higistamine tundub ebamugav ning vastik, on higi tegelikult positiivne nähtus – keha jahutab end justnimelt higi aurustumisega nahal.
Kokkuvõtteks
Kui ilm on palav ja niiske, siis tasub eelistada toatemperatuuril või soojemaid jooke. Kui käeulatuses on jää ning külm vesi, siis tasub pigem käia veekogus või duši all end karastamas, panna jahutuseks kaelale ja õlgadele jahe niiske rätik ning hõõruda jääga randmeid. See jahutab kehapinda, mitte keha sisemust.
Üldiselt on aga sooja joogi joomine palaval päeval juba sajandeid teada olnud tõde ning seda on pikalt harrastanud näiteks palava kliimaga riigid, kus on teejoomine väga populaarne. Kui lähed välja jalutama, jooksma või hoopis randa, siis hoia pigem käepärast termos kohvi või teega, mitte magus jääjook.
Nagu Sa lugesid, on teel tõesti palju häid omadusi ning neid ei tasuks unustada ka suvel – saame abi nii keha jahutamisel, päikesekaitsel, trenniks valmistumisel ja taastumisel ning organismi niisutusel. Soojad teed soodustavad vereringet ja toitainete imendumist kehas. Külmade jookide tarbimine kiirendab seedetrakti tööd, mistõttu elundid ei suuda toitu korralikult omastada. Aja jooksul, mil keha ei saa piisavalt kasvuks ja taastumiseks vajalikke toitaineid, muutuvad elundid külmetuse ja sellega seotud haiguste suhtes haavatavamaks.
Vaata e-poodi ja vali oma lemmikud, millega soojade ilmadega enda organismi turgutada!
Kasutatud allikad:
Keramidas, M. E.; Kounalakis, S. N.; Eiken, I. & Mekjavic, B. (2011). Carbon monoxide exposure during exercise performance: muscle and cerebral oxygenation ( kättesaadav: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1748-1716.2011.02363.x)
The Journal of Nutrition. (Vol 154). (2024). (kättesaadav: https://jn.nutrition.org/)
Yusuf, N.; Irby, C.; Katiyar S. K. & Elmets, C. A. (2007). Photoprotective effects of green tea polyphenols. (kättesaadav: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1600-0781.2007.00262.x)
Bond, T. & Derbyshire, E. (2019). Tea Compounds and the Gut Microbiome: Findings from Trials and Mechanistic Studies. (kättesaadav: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835862/)
Sachdev, P. Does Tea Hydrate Better Than Water? (kättesaadav: https://www.medicinenet.com/does_tea_hydrate_better_than_water/article.htm)
The Journal of Nutrition. (2024). (kättesaadav: https://www.editorialmanager.com/jn/default.aspx)