Euro eest E-aineid? Ei, aitäh!

Ka oma toitumisharjumusi ja toidu koostist rangelt jälgivad inimesed võivad saada ebameeldiva üllatuse osaliseks, kui kaotavad lihtsaid toiduaineid ostes valvsuse. Võib-olla ei tea paljud, et üks  lihtsamaid ning samas ka keerulisemaid valikuid on tee.  

Kas tead, mida sisaldab sinu tee?

Toidupoodides olev teevalik lööb silma kirjuks ning otsus tuleb enamasti kas teesordi või maitse põhjal. Suured rahvusvahelised tootjad on hõivanud suure osa letist ning tunduvad kindla valikuna. Kui uurida lähemalt nende laialt levinud teede koostist, saavad teadlikumad tarbijad aru, et erinevad E-ained, lõhna- ning maitseained ei ole koostisosad, mis teesegudes võiks olla. 

Kodumaine teetootja Põhjala Teetalu astub suurte tootjate kandadele ning paneb teejoojaid koostise üle mõtlema. “Suure tootja teepakk on ainult euro odavam, kuid sisaldab E-aineid, lõhna- ja maitseaineid ning päädib maitse manipuleerimisega? Ei, aitäh!” ütles Erki Kaasik Põhjala Teetalust, kes pakub teejoojatele kvaliteetseid, puhtaid ja päris marjadega teesegusid.

Põhjala Teetalu usub teadlikusse toitumisse ning rakendame oma teadmisi ja isiklikke uskumusi ka tootearenduses. Tee tundub pealiskaudselt lihtne toode, kuid suured tootjad on suutnud ka selle keeruliseks ajada erinevate lõhna- ja maitseainete ning E-ainetega. “Ma ise küll ei taha sellist keemiat juua,” teatas Kaasik. “Lihtsuses peitub võlu – me ei kasuta oma teesegudes mitte ühtegi E-ainet ega laboris loodud lõhna- ja maitseainet”. 

Kodumaal kasvatatud taimeürdid 

Põhjala Teetalu teesegud on tehtud ausast toorainest – kvaliteetsetest külmkuivatatud marjadest ja nende endi Põlvamaal kasvatatud taimeürtidest. “Jah, me ostame teatud liiki toorainet sisse, kuid kvaliteedi kontrollimine on regulaarne, et maitseomadused ja üldine kvaliteet oleks tagatud,” märkis Kaasik. Oleme saanud ka sellist toorainet, mis on läinud mahakandmisele kehva kvaliteedi tõttu. Kaasik on veendunud, et kvaliteedis järeleandmisi teha ei tohi ning seetõttu kasvatab Põhjala Teetalu ise ka taimeürte, nagu näiteks münt, piparmünt ja kummel.  

Põhjala Teetalu 10 püramiidkotti ingveri-jõhvikateed.

Tehislik või päris marja maitse?

Kui oled kunagi suure teetootja marjatee teekoti lahti lõiganud, oled ilmselt aru saanud, et kogu see marjalõhn ja -maitse tuleb imepisikestest kristallidest. Need annavadki selle maitse ja lõhna teele, mis ilma magusaineta on paljude jaoks kuum ja mõru jook.

“No kui nüüd ausalt öelda, siis päris marjad annavad ikka hoopis teistsuguse maitse ja lõhna. Tänu sellele, et koostis on naturaalne, on ka maitse esmaklassiline,” ütles Kaasik. Tee ei ole enam kuum jook, see muutub maitseelamuseks, mida inimesed tihtipeale teest ei oska oodatagi. “Ka tee värvus on rohke külmkuivatatud marjade sisalduse tõttu silmale ilus vaadata,” tõdes Kaasik

Ka teekott võib tervist kahjustada

Üks keerulisemaid probleeme, mida Põhjala Teetalu on pidanud lahendama, seostub filterkottide kahjulikkusega. “Oleme valinud kõrgema hinnaga ja kvaliteetsema filterkoti materjali. Filtermaterjali sertifikaadil on näidatud, et materjalist teevette leostumist ei ole. Meie valik on alati olnud inimesele kahjutu toode. Teeme toodet endale ja pakume ka teistele. Kui me seda ise juua ei taha, siis me seda ka ei tooda,” sõnas Kaasik. Teekotid GMO-vabast maisist, mitte nailonist, valmistatud püramiidkotid on vähemkahjulikud, sest need ei sisalda liimiosakesi ja kemikaalidega pleegitatud paberimaterjali,” tunnistas Kaasik ning lisas, et soovime pakkuda kõige paremat.

“Oleme mõelnud kasutusmugavusele, mida annab püramiidkott ning tahame hoida maitseomadused ühtlaselt hõrgud, sest igasse püramiidkotti läheb meie endi välja töötatud retsepti alusel täpne kogus taimeürte ja külmkuivatatud marju,” rääkis Kaasik. Kes filterkotti ei taha, võib selle katki lõigata, siis on 200ml vee kohta õige retsept tagatud.

Põhjala Teetalu on müünud pikalt ka puruteed, aga kuna marjateed koosnevad mitmest komponendist, siis on puruteest keeruline saada iga kord ühtlast maitset – mõnikord liiga marjane ja teinekord liiga piparmündine. 

Rekordarv uusi tooteid 

Põhjala Teetalu teesegude valik on üsna suur, sest viimase aasta jooksul on lisandunud rekordarv uusi tooteid. Valikus on taimeteed, mille koostises on ainult taimeürdid, ja marjateed, mille koostises on lisaks taimeürtidele ka külmkuivatatud marjad. Erinevaid teesegusid on kokku üle kümne ning maitseid on tõesti väga erinevaid – midagi kõigile. Hetkel on enamik marjateesid piparmündiga, kuid valikus on ka näiteks roheline tee musta sõstraga, mis on väga populaarne vahepala kontorites – mõnus maitseelamus ja energiaallikas täiesti puhtast loodusest.

Jälgi, mida tarbid!

Kaasik soovitab kõigil hoolega vaadata, mida tarbida. “Proovige korraga kahte teed – võtke näiteks mõni Põhjala Teetalu marjatee ja võrrelge seda mõne suure tootja omaga. Kui neid üks-ühele võrrelda, tekib ka parem võrdlusmoment,” ütles Kaasik. 

Euro rohkem teepaki eest ei ole palju, eriti kui võrrelda üleüldiselt toidukorvi maksumust ning eriti veel siis kui eelistad puhtamat ja kvaliteetsemat toitu. Rääkimata sellest, et päris külmkuivatatud marjadega tee maitseb nii nagu peab – maitse on päris, mitte tehislik. “Kõik see on pisut kallimat hinda täiesti väärt,” märkis Kaasik.

Rahvusvahelise teetootja vaarikatee segu kogus 10 püramiidkotist mahub ühele peole.
10 püramiidkoti sisude koguseline võrdlus. Vasakul välismaise tuntud bränd ja paremal Põhjala Teetalu teesegu.